definición y significado de ASV_dolārs | sensagent.com


   Publicitad R▼


 » 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

Definición y significado de ASV_dolārs

Definición

definición de ASV_dolārs (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Wikipedia

ASV dolārs

Vikipēdijas raksts

Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ir ierosinājums apvienot šo rakstu ar Dolāra averss un reverss.
ASV 100 dolāru naudaszīme

ASV dolārs (valūtas kods USD) ir ASV valūta. To vēl bieži saīsina kā dolāra zīmi $, vai kā US$, lai atšķirtu no citu valstu valūtām, ko arī sauc par dolāriem.

1785.g. 6 jūlijā Konfederāciju kongresa ieviestais ASV dolārs šobrīd ir pasaulē visplašāk lietotā valūta - vairākas valstis to lieto kā savu oficiālo valūtu, un vēl daudzās tā de facto ir galvenā valūta. 1995. g. vairāk kā 380 miljardu ASV dolāru bija apgrozībā, no kā divas trešdaļas ārpus ASV.

Uz 2005. gadu apgrozībā bija 760 miljardi ASV dolāru, no tiem lielākā daļa ārpus ASV.

Satura rādītājs

Dolāra izcelsme

Spāņu reāla monēta no kuras cēlies ASV dolārs un domājams arī tā simbols $

ASV dolārs ir atvasināts no spāņu astoņu reālu monētas jeb spāņu dolāra - vienas unces (28,3 g) sudraba monēta. Šī monēta bija cieņā starp Amerikas kolonistiem, ko tie dēvēja par Spāņu dolāru. Nosaukums bija cēlies no vācu monētas ar līdzīgu sastāvu un izmēru, pazīstama kā talārs. Pirmās dolāra monētas, ko izlaida ASV naudas kaltuve bija tāda paša izmēra un sastāva kā Spānijas dolārs, un pat pēc Amerikas Neatkarības kara Spānijas un ASV sudraba dolārs atradās apgrozībā vienlaicīgi. Naudas nosaukums ir atvasināts no vārda, ko holandieši izmantoja savā kolonijā - Jaunajā Nīderlandē. 17. gs. holandiešu Leeuwendaalders - jeb Liondolārs - bija ļoti populārs arī angļu kolonijās, tā vērtība bija 30 niķeļi. Holandiešu vārda "daalder", kura izruna ir ļoti līdzīga vārdam "dolārs", saknes meklējamas Vācu naudas vienības - tālera jeb dāldera nosaukumā.Pastāv dažādi uzskati par dolāra zīmes "$" izcelsmi. Pastāv pieņēmums, ka zīme ir vēsturiski veidojies apvienojot abus burtus, kas reprezentē nāciju: US. Savienoto Valstu pastāvēšanas sākumā, lai apzīmētu US valūtu, ar rakstāmmašīnu tika drukāts burts "U" un tam pāri burts "S". Oriģinālajā simbolā, pateicoties burtam "U", bija izliekums zīmes apakšā. Laika gaitā, simbols attīstījās, jo cilvēki rakstīja burtu "S" ar divām taisnām līnijām pāri – tā bija ērtāk. Laikam ritot, cilvēki sāka vilkt tikai vienu līniju pāri "S", tādejādi iegūstot simbolu "$", kādu mēs pazīstam šodien. Kopš tā laika šī zīme ir viens no pazīstamākajiem grafiskajiem attēliem, un to izmanto visā pasaulē, lai apzīmētu naudu vispārīgi, lai gan sākumā šis simbols bija veidots tikai Savienoto Valstu valūtai.

Citi izskaidrojumi ir saistīti ar spāņu valūtu. Viens no šiem izskaidrojumiem ir, ka "$" attēlo ciparu "8", kas simbolizē spāņu astoņu reālu monētu. Cits ar spāņu valūtu saistīts skaidrojums ir cēlies no burtiem PS, kas lietoti, lai apzīmētu peso, lietojot šī vārda zilbju pirmos burtus - līdzīgi kā augstāk minētajā skaidrojumā par burtiem US arī šie burti rakstīti viens pār otru līdz no P palikusi tikai svītriņa. Par visticamāko tiek uzskatīts skaidrojums, ka simbols cēlies no uz spāņu monētām attēlotās simbolikas, kas redzama arī spānijas ģērbonī - ar lenti apvītiem Hērakla stabiem uz spāņu monētām lente ap katru no stabiem apvijās S veidā.


ASV valūtas emisija

Pieprasījuma zīmes 1861-1862

Pieprasījuma zīmes bija banknotes, kuras ASV izdeva pilsoņu kara laikā. Lai gan Pieprasījuma zīmes nebija pirmā papīra nauda, ko izdeva Savienoto Valstu valdība, tās bija pirmās, kas nonāca vispārējā apgrozībā. Likumdošanā šīs zīmes sauca par "Naudas krātuves zīmēm", bet termins "pieprasījuma zīme" radās tāpēc, ka šīs banknotes "pēc pieprasījuma" varēja samainīt pret monētām. Interesantākais ir tas, ka nosaukums "zaļie" ir cēlies no šīm naudas zīmēm, jo to reverss bija krāsots ar zaļu tinti.

Savienoto Valstu banknotes 1862-1994

ASV banknotes (atpazīstamas pēc sarkanā zīmoga un sērijas numura) nonāca apgrozībā Pilsoņu kara laikā, kad saskaņā ar 1862. gada aktu "par likumīgiem maksāšanas līdzekļiem" (the Legal Tender Act ) dolārs kļuva par nacionālo valūtu. Tās tika izdotas $1, $2, $5, $10, $20, $50, $100, $500 un $1,000 dolāru banknotēs.

Sadrumstalotā valūta 1862-1876

Pilsoņu kara laikā, saasinoties saspīlējumam starp Ziemeļiem un Dienvidiem, vienu monētu vērtība kritās, kad citu vērtība nemainījās. Tā rezultātā daļa monētu pazuda no apgrozības. Tas bija par iemeslu tam, ka ASV valdība pirmo reizi atļāva izmantot pastmarkas izmantot kā naudu. Vēlāk tika izdotas arī banknotes, kuru vērtība bija mazāka par 1 dolāru. Tika veiktas vēl piecas sadrumstalotās valūtas emisijas - no 3 līdz 50 centiem.

Nacionālās banknotes 1863-1938

Nacionālās banknotes izdeva ASV valdības izvēlētas privātās bankas. Valūtas vērtību noteica izdevējbanka. Neatkarīgi no izdevējbankas banknošu dizains bija identisks - bankas nosaukums, vieta un numurs bija vienīgās atšķirības zīmes.

Zelta sertifikāti 1878-1965

Radīts 1865. g., tam bija 9 emisijas, no kurām četras apgrozītos publiski. Galvenokārt zelta sertifikātus izmantoja bankas un citas finanšu institūcijas. To vērtība bija $10, $20, $50, $100, $500, $1,000, $10,000 un pat $100,000 - kur pēdējais cirkulēja tikai starp Federālajām Rezerves bankām.

Sudraba sertifikāti 1878-1965

Lai pavairotu naudas krājumus, ASV valdība 1878. g. nolēma palielināt sudraba monētu skaitu. Valdība izlaida sudraba sertifikātus, pret kuriem izsniedza sudraba monētas.

Naudas krātuves banknotes vai monētas 1890-1899

Izdotas no 1890. g. līdz 1891. g., tās tika izlaistas $1, $2, $5, $10, $20, $50 (1891.g.), $100 un $1,000 banknotēs. Tās tika izsniegtas tām personām, kuras pārdeva sudraba stieņus Naudas krātuvei.

Federālās rezerves banknotes 1914-mūsdienas

Federālās rezerves banknotes (FRB) ir vienīgā valūta, ko pašlaik izlaiž ASV valdība. Agrākās FRB bija izmērā lielākas nekā pašreizējās. Bez tam uz tām bija sarkans un zils zīmogs. 1928. g. FRB ieguva tādu izmēru, kāds tām ir tagad, un uz visām banknotēm tiku uzdrukāts zaļš zīmogs.

Federālās Rezervju bankas banknotes 1915-1945

Radītas tai laikā, kad Nacionālas Bankas banknošu izlaide tika apstādināta. Tām bija jāaizpilda Nacionālas Bankas banknošu vieta, līdz Federālo Rezerves banknošu ieviešanai. Federālā Rezervju banka izlaida šīs banknotes, nevis ASV valdība, kā tas ir ar FRB..

 

todas las traducciones de ASV_dolārs


Contenido de sensagent

  • definiciones
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopedia

 

5723 visitantes en línea

computado en 0,016s