definición y significado de Teletubisie | sensagent.com


   Publicitad R▼


 » 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

Definición y significado de Teletubisie

Definición

definición de Teletubisie (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Wikipedia

Teletubisie

Z Wikipedia

Skocz do: nawigacji, szukaj
Teletubisie
Gatunekedukacyjny, dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat
Kraj produkcji Wielka Brytania

Sweet Knowle Farm, Redhill Bank Rd, Whimpstone, CV37 8NR

TwórcyRagdoll Productions na zlecenie BBC
Liczba odcinków365
NagrodyBAFTA (w 1998}
Nickelodeon
Produkcja
ScenariuszAndrew Davenport
Emisja
Stacja telewizyjnaCanal+, TVP, Zone Club, CBeebies

Teletubisie (Teletubbies) – serial telewizyjny przeznaczony dla najmłodszych dzieci, produkowany w latach 1997-2001 przez Ragdoll Productions na zamówienie stacji BBC.

Postacie teletubisiów zostały stworzone przez Anne Wood, dyrektora produkcji Ragdoll Productions, oraz psychologa Andrew Davenporta, który napisał scenariusz każdego z 365 odcinków.

Program szybko osiągnął sukces komercyjny, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza nią. Oceniany dobrze przez krytyków jako edukacyjny, dopasowany do specyfiki rozwojowej dzieci oraz wielokulturowy. Wygrał nagrodę BAFTA w 1998 oraz Nickelodeon UK Children's Award. Program jest nadawany w 120 krajach i został przetłumaczony na 21 języków. W Polsce pokazywały go m.in. TVP i Canal+ oraz Zone Club.

Pomimo iż serial Teletubisie jest adresowany do dzieci w wieku 1-4 lat, stał się popularny wśród starszych pokoleń, szczególnie studentów, którzy nosili koszulki z podobiznami postaci serialu.

Serial aktualnie emitowany jest na kanale CBeebies co 4 godziny od 02.00.

Teletubisie nagrywane zostały na dworze dokładnie w hrabstwie Warwickshire w Anglii, na farmie Sweet Knowle Farm, której adres to: Redhill Bank Road, Wimpstone, CV37 8NR (pomiędzy Stratford upon Avon a Shipston on Stour, niedaleko Coventry).

Spis treści

Postacie

Teletubisie proporcjami ciała i sposobem poruszania się przypominają kilkulatki. Mają duże, wyraziste oczy i uśmiechnięte twarze. Większość ich ciała jest pokryta kolorowym "futrem", głowy ozdobione są antenkami. Na brzuszkach mają ekrany telewizyjne, służące do pokazywania krótkich filmików z udziałem dzieci w wieku przedszkolnym.

Mowa Teletubisiów przypomina dziecięcą – ograniczone słownictwo, uproszczona gramatyka, częste powtarzanie słów i wyrażeń. U Po dodatkowo występuje "zjadanie" głosek (hulajnoga = ulajnoga, naśladuje = aśladuje) i seplenienie (jeszcze = jesce itp.).

Tinky Winky

Dipsy

Laa-Laa

  • średni Teletubiś
  • kolor: żółty
  • antenka: skręcona
  • płeć: żeńska
  • przedstawicielka: Hindusów
  • zabawka: pomarańczowa piłka
  • głos: Ewa Serwa

Po

  • najmniejszy Teletubiś
  • kolor: czerwony
  • antenka: kółko
  • płeć: żeńska
  • przedstawicielka: Azjatów (twarz biała, w niektórych odcinkach – żółta)
  • zabawka: czerwona hulajnoga
  • głos: Joanna Węgrzynowska

Noo-Noo

  • niebieski automatyczny odkurzacz, pełniący funkcję domowego pupila

Inne media i produkty

  • Internet: serial dzięki swojej popularności doczekał się wielu stron internetowych.
  • Muzyka: singel Teletubbies say Eh-Oh zajmował pierwsze miejsce na listach sprzedaży w Wielkiej Brytanii w grudniu 1997 i pozostawał w pierwszej setce przez osiem miesięcy. Sprzedano ponad milion egzemplarzy. W kwietniu 1998 wydano album, który doszedł do 31 miejsca na liście bestsellerów.
  • Prasa: od 30 września 2005 w Polsce wydawany jest miesięcznik Teletubbies, na rynku dostępne są także książki z nalepkami.
  • DVD: zebrane odcinki serialu można kupić na płytach DVD – na polskim rynku ukazało się dotychczas osiem takich pozycji (każda trwa ok. 60 minut) dystrybuowanych przez Best Film.
  • Gry: w 2006 firma Licomp Empik Multimedia wprowadziła na rynek polskie wersje gier komputerowych Teletubbies – Zabawa z Teletubisiami oraz Teletubbies – Ulubione zabawy
  • W sklepach dostępna jest cała gama lalek, figurek czy układanek z Teletubisiami, a także odzież dla dzieci z ich wizerunkami.
  • W 2006 firma Campina wypuściła na rynek serię jogurtów ozdobionych wizerunkami Teletubisiów.
  • W 1999 roku, Bret Easton Ellis napisał dla magazynu Grear esej pt. Why the Teletubbies are evil ("Dlaczego Teletubisie są złem?")[1].

Kontrowersje wokół Tinky Winky

Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat Kontrowersyjna postać w Teletubisiach


W Stanach Zjednoczonych konserwatywny pastor i teleewangelista Jerry Falwell zasugerował w 1999 roku, że Teletubisie nie proponują "dobrego wzorca dla dzieci", gdyż, jak uważał, Tinky Winky jest gejem (Falwell wnioskował to z faktu, że Tinky Winky nosi czerwoną torebkę, jest koloru fioletowego i ma antenkę w kształcie trójkąta). Warto jednak zauważyć, że noszenie damskich akcesoriów przez mężczyzn powinno być raczej odbierane jako przejaw transseksualizmu lub transwestytyzmu, nie zaś homoseksualizmu. Według psycholog dziecięcej Małgorzaty Borzymińskiej teletubisie nie mają płci i adresowane są do dzieci, które jeszcze z różnicy płci nie zdają sobie sprawy.[2] Angielski producent programu, BBC, twierdzi jednak, że interpretacja Falwella, i wszystkie analogiczne, nie jest zgodna z intencjami twórców programu.[3]

W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" opublikowanym w numerze z 28 maja 2007 (krótko po śmierci Jerry'ego Falwella), zadano polskiej Rzecznik Praw Dziecka, Ewie Sowińskiej pytanie o jej stosunek do ewentualnego "propagowania homoseksualizmu" przez Tinky Winky. Rzecznik zadeklarowała, że rozważy zlecenie zbadania tej kwestii grupie psychologów, przyznając, że jest "prawdopodobnie problem jednej z postaci"; sama jednak stwierdziła, że wg niej torebka przede wszystkim przeszkadza Teletubisiowi.[4] Zdaniem Ludwika Dorna wypowiedź Ewy Sowińskiej "naraża jej urząd na śmieszność".[5]

Na stronach internetowych Rzecznika Praw Dziecka można znaleźć oświadczenie w sprawie bajki Teletubisie, w którym Ewa Sowińska odpiera zarzuty kierowane pod jej adresem uzasadniając swoją wypowiedź dla "Wprost" zdecydowaną sugestią dziennikarza tygodnika jakoby istniał poważny problem szkodliwych treści czy tzw. promocji homoseksualizmu, zawartych w bajce Teletubisie.

Wersja polska

Wersja polska: START INTERNATIONAL POLSKA, MASTER FILM
Reżyseria: Paweł Galia
Wystąpili:

i inni

Przypisy

Linki zewnętrzne

 

todas las traducciones de Teletubisie


Contenido de sensagent

  • definiciones
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopedia

 

4680 visitantes en línea

computado en 0,016s