definición y significado de lavina | sensagent.com


   Publicitad R▼


 » 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

Definición y significado de lavina

Definición

definición de lavina (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Sinónimos

lavina (n.)

sesuv, sesuv půdy

Frases

   Publicidad ▼

Diccionario analógico

lavina (n.)



Wikipedia

Lavina

                   
  Lavina v Himálaji

Lavina je rychlý a náhlý sesuv většího množství sněhu po svahu na dráze delší než 50 metrů.[1] Slovo lavina se někdy (např. v běžném hovoru) přeneseně používá i pro různé jiné sesuvy, například kamení, půdy, bahna ale třeba i písku. V tomto článku jsou popsány především sněhové laviny — ovšem i sněhová lavina s sebou často bere kamení, stromy a další materiál.

Laviny představují vážné nebezpečí především v horských oblastech, kde je jak dostatek strmých svahů, tak dostatečná mohutnost sněhové pokrývky. Podle statistik mezinárodní asociace horských služeb zahynulo v lavinách například v zimní sezoně 2003/04 v sledovaných zemích 126 osob.[2] Největší podíl z nich představují lyžaři, skialpinisté a horolezci. Laviny extrémních rozměrů mohou způsobit zničení rozsáhlých ploch lesa, a pokud jim stojí v cestě, též různých lidských konstrukcí, silnic a budov. Např. 8. března 1956 spadly v Nízkých Tatrách dvě obrovské laviny. Větší z nich měla objem přibližně 1,6 milionu metrů krychlových sněhu, vážila 380 000 tun a její dráha měřila 3500 m. Ve srubu, který stál v cestě laviny, zemřelo 16 z devatenácti dělníků.[3]

Obsah

  Příčiny

Z fyzikálního hlediska budoucí lavina představuje na strmém svahu značné množství potenciální energie. Na místě se drží díky vlastní pevnosti, třecím silám s podkladem a případnou podporou objektů na svahu, které působí jako kotvy (např stromy). Rovnováha může být různě stabilní a ke kritickému vychýlení z rovnováhy může být potřeba různého impulzu síly.

Lavina vzniká, když je tato rovnováha dostatečně porušena - například vzroste zatížení spodních vrstev sněhu nově napadlým nebo navátým sněhem, pádem převěje nebo zatížením lidmi (i zvířaty) - např. během lyžování. Lavina také může vzniknout kvůli snížení tření s podkladem či pevnosti sněhových vrstev, například při rychlém oteplení nebo penetraci sněhových vrstev deštěm.

Někdy jsou laviny uvolňovány řízeně, například pomocí výbušnin. Takové odstřely se provádí v mnoha lyžařských střediscích.

  Lavinová prevence

Většinu obětí ve světě způsobily laviny, které vyvolala oběť sama nebo někdo z její skupiny. Pro snížení rizika má zásadní význam lavinová prevence, předpovídání rizika laviny v konkrétním terénu při konkrétní aktivitě (např. sjezdu svahu na snowboardu). Obvykle se při předpovídání uvažují faktory obecně popsatelné jako

  • Terén - lavinovost svahu je výrazně ovlivněná jeho sklonem a expozicí, ale také drsností povrchu, přítomností kotvícíh objektů a pod.
  • Sníh. Obecně může mít sněhová pokrývka složitou strukturu, skládající se z mnoha vrstev odlišujících se druhem a velikostí krystalů, hustotou, teplotou, pevností, a dalšími parametry. Tato struktura se nazývá sněhový profil, a její vyhodocování je základem expertního posuzování lavinového nebezpečí pro větší horské a územní celky. Výsledkem posouzení bývá například „stupeň lavinového nebezpečí“ vyhlašovaný v mnoha pohořích horskou službou nebo místním centrem lavinové prevence.
  • Počasí. Počasí je vždy na mnoha místech řetězce příčin vedoucího k uvolnění laviny. Počasí vytváří strukturu sněhového profilu, meteorologické vlivy mohou vést přímo k uvolnění laviny např. v již uvedeném případě prudkého oteplení.

  Literatura

  • VRBA, Miloš; SPUSTA, Valerian. Lavinový katastr Krkonoš. In Opera Corcontica 12. 1. vyd. Praha : Správa Krkonošského národního parku ve Státním zemědělském nakladatelství, 1975. s. 65–90.

  Reference

  1. SPUSTA, Valerian; BRZEZIŃSKI, Andrzej; KOCIÁNOVÁ, Milena. Krkonoše – příroda, historie, život. Příprava vydání Jiří Fousek, Olga Hartmanová, Jan Štursa, Jacek Potocki. 1. vyd. Praha : Baset, 2007. 863 s. ISBN 978-80-7340-104-7. Kapitola Laviny, s. 169.  
  2. Statistic - People rescued from snow avalanches - 2003 / 2004 [PDF]. IKAR-CISA, [cit. 2006-11-28]. Dostupné online. (vícejazyčně) 
  3. VRBA, Miloš. V lavinách a vánicích. Vsetín : Altituda, 2003. ISBN 80-86743-01-2.  

  Externí odkazy

Wiktionary-logo-cs.svg
Wikislovník obsahuje slovníkovou definici slova lavina.
   
               

 

todas las traducciones de lavina


Contenido de sensagent

  • definiciones
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopedia

 

8053 visitantes en línea

computado en 0,015s