definición y significado de paracetamol | sensagent.com


   Publicitad E▼


 » 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

Definición y significado de paracetamol

Definición

definición de paracetamol (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Diccionario analógico

Wikipedia

Paracetamol

                   
  Struktura paracetamolu (N-acetyl-p-aminofenol)

Paracetamol je léčivo, jež působí proti bolestem a zvýšené tělesné teplotě, není však protizánětlivé. Patří do indikačních skupin analgetikum a antipyretikum.

Obsah

  Mechanismus účinku

Paracetamol je centrálně působící látka, inhibuje COX-2 (cyklooxygenázu 2) v hypotalamu (antipyretický účinek) a nepřímo působí na serotoninové receptory v míše (analgetický účinek). Nástup účinku je do 30 minut od požití.

  Nežádoucí účinky

Paracetamol je ve vyšších dávkách a v kombinaci s alkoholem hepatotoxický (jedovatý pro játra), v běžných dávkách se může objevit i alergická kožní reakce. Jeho antidotem je acetylcystein, který ovšem neprochází přes placentární bariéru. Toto je důležité v případě předávkování, kdy dochází k selhání jater u matky i plodu. Acetylcystein se nemůže dostat k játrům plodu a chránit je.

  Dávkování

Obvyklé dávkování je 500–1 000 mg paracetamolu v jedné dávce (tj. 1–2 tablety Paralenu), lze opakovat po 4–6 hod, maximálně však 4 g (8 tablet Paralenu) za den. Děti obvykle užívají 10–15 mg/kg své váhy, maximálně pak 50 mg/kg za den. V těhotenství se paracetamol nesmí užívat v průběhu 1. trimestru[zdroj?], v dalším období těhotenství je povolený.

  Indikace

Paracetamol dobře působí proti bolesti a vysoké teplotě. Užívá se při bolestech různého původu a při zvýšené teplotě především u viróz. Je všeobecně dobře tolerován, je šetrný k žaludku a mohou ho již malé děti. Při terapii se nedoporučuje konzumovat alkoholické nápoje, které v reakci způsobují vznik toxinů v játrech. Podobnou reakci jako alkohol způsobuje i velké množství kofeinu (čaj, káva). Tablety se doporučuje užívat po jídle.

  Léková forma

Prodává se jako nepotahované bílé tablety a ve formě čípků a suspenze. V Česku je lék schválen a běžně používán, zakoupit se dá i bez lékařského předpisu v lékárně pod obchodním názvem Paralen, výrobcem je společnost Zentiva. Dalšími léky obsahujícími paracetamol jsou např. Panadol a Medipyrin, Coldrex.

  Reference

  • Lincová, Farghali: Základní a aplikovaná farmakologie. Galén 2002.
  • Katzung: Základní a klinická farmakologie. H&H 2002.
  • Hynie: Farmakologie do kapsy. Triton 2001.

   
               

   Publicidad ▼

 

todas las traducciones de paracetamol


Contenido de sensagent

  • definiciones
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopedia

 

4953 visitantes en línea

computado en 0,015s