definición y significado de przyłbica | sensagent.com


   Publicitad D▼


 » 
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita
alemán árabe búlgaro checo chino coreano croata danés eslovaco esloveno español estonio farsi finlandés francés griego hebreo hindù húngaro indonesio inglés islandés italiano japonés letón lituano malgache neerlandés noruego polaco portugués rumano ruso serbio sueco tailandès turco vietnamita

Definición y significado de przyłbica

Definición

definición de przyłbica (Wikipedia)

   Publicidad ▼

Sinónimos

Frases

   Publicidad ▼

Diccionario analógico

Wikipedia

Przyłbica

Z Wikipedia

Skocz do: nawigacji, szukaj
Plik:Helm DSC02155.JPG
200px

Przyłbica – rodzaj hełmu stosowanego od XIV do XVI wieku przez rycerstwo ciężkozbrojne.

Był to ulepszony hełm typu "łebka" z doczepioną profilowaną płytą, pełniącą funkcję zasłony na twarz.

Należy pamiętać, że przyłbica to hełm z ruchomą zasłoną, a nie sama zasłona.

Przyłbica miała kształt dzwonu ułatwiający ześlizgiwanie się ciosów mieczem (lub inną bronią białą) z hełmu - był to stożek (jak w przypadku basinetu) lub grań biegnąca przez środek (niektóre armety). Zasłona (czyli ruchoma osłona twarzy) była wyprofilowana tak, aby ułatwić ześlizgiwanie się pchnięć – szczególnie kopią. Był to hełm używany głównie przez ciężką jazdę, po pierwsze z racji wysokiego kosztu, pod drugie konstrukcji mającej zapenić dobrą ochronę w czasie waki na kopie. Do walki pieszej wielu rycerzy zdejmowało zasłonę, z czasem pojawiły się też specjalne odmiany (bywała to druga zasłona o innym kształcie).

Przyłbica łączyła w sobie zalety wcześniejszych hełmów, lecz pozbawiona była ich wad.

W końcowym okresie XIV wieku upowszechniła się przyłbica o wydłużonej zasłonie twarzy, przybierająca kształt psiego pyska (czasem można się spotkać z określeniem niem. Hundsgugel - dosł. "psi kaptur").

Przyłbice można podzielić na: starszego typu (basinet) i młodszego typu (armet).

Przyłbica z pól bitew zniknęła wraz z rycerstwem w ciągu XVI w., aczkolwiek nieco dłużej była używana jako hełm turniejowy oraz paradny (np. jako część zbroi królewskich).

Mówiąc "walczyć z podniesioną przyłbicą" popełnia się błąd, ponieważ poprawną formą jest "walczyć z OTWARTĄ przyłbicą" czyli podniesioną zasłoną. Taki sposób walki był uważany podczas pojedynków w szrankach za wyjątkowo odważny (jeśli nie szalony), gdyż kopie po uderzeniu zamieniały się w grad ostrych drzazg, które mogły uszkodzić oczy lub nawet zabić. Później przeniesiono to powiedzenie na ludzi szlachetnych i honorowych. Prawdopodobnie w XIX wieku w epoce mody na średniowiecze w jednej z licznych romantycznych powieści przekręcono to powiedzenie, które do dziś pokutuje w tej bezsensownej wersji. Żartobliwie mówiąc, przyłbicę można podnieść, ale np. z ziemi. Powiedzenie to wdarło się na tyle mocno w język polski, że poloniści (np. Katarzyna Kłosińska, członek Rady Języka Polskiego) uznają je za poprawne.

 

todas las traducciones de przyłbica


Contenido de sensagent

  • definiciones
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopedia

 

5536 visitantes en línea

computado en 0,031s